Przejdź do treści

Co to jest maraton?

Co to jest maraton?

Maraton nazywany także biegiem maratońskim to bieg na dystansie 42195 metrów. Termin ten jest powszechnie znany, jednak ile tak naprawdę wiemy o tym biegu, jaka jest jego historia, idee, które stały za jego powstaniem. Warto nieco się pochylić nad tym zagadnieniem. Kiedy wymyślono maraton i jakie idee przyświecały pomysłodawcom tego biegu? 

Kiedy powstał maraton?

Herodot z Halikarnasu, historyk, który napisał wiekopomne „Dzieje” wskazuje na fakt, że bieg maratoński wziął swą nazwę od miejscowości w Grecji, skąd Ateńczycy udali się, by bronić swojego miasta przed Persami. W 1879 roku brytyjski poeta Robert Browning upamiętnił te wydarzenia z 490 r.pn.e., pisząc wiersz pt. „Filippides”. Pierre de Coubertin włączył tę formę biegu w skład konkurencji rozgrywanych na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w Atenach. 

Dziś maratony cieszą się wielkim prestiżem. Abbott World Marathon Majors to cykl sześciu największych i najbardziej prestiżowych maratonów w skali globu. Zawody w Berlinie, Tokio, Bostonie, Chicago, Londynie i Nowym Jorku są tymi najważniejszymi. 

Czy w Polsce organizowane są maratony?

W Polsce organizowane są maratony i półmaratony. Z pewnością jednym z najbardziej prestiżowych półmaratonów jest ten w stolicy Małopolski, który nosi nazwę Cracovia Półmaraton Królewski. Sukces osiągnięty na maratonie krakowskim wiąże się ze sporą gratyfikacją pieniężną, tak wyglądała kwestia nagród w 2023 roku na Cracovia Maraton:

  • za osiągnięcie czasu poniżej 2:09:12 wśród mężczyzn i 2:28:07 u kobiet przewidziana jest premia w wysokości 30 tysięcy złotych.
  • za osiągnięcie czasu poniżej 2:10:30 wśród mężczyzn i 2:29:30 u kobiet przewidziana jest premia w wysokości 25 tysięcy złotych.
  • za osiągnięcie czasu 2:10:30 wśród mężczyzn i 2:29:30 u kobiet przewidziana jest premia w wysokości 20 tysięcy złotych.

Cykl SuperHalfs skupia wszystkie najważniejsze półmaratony, na listę dołączył ostatnio Generali Berlin Half Marathon. Cracovia Półmaraton organizowany w stolicy Małopolski to jeden z najbardziej prestiżowych polskich półmaratonów. W 2023 roku półmaraton w Krakowie wygrali, wśród mężczyzn Erick Leon Ndiema, u kobiet Hilda Jelagat Kiptum.

Dlaczego warto pokonywać maratony i półmaratony? 

Bieganie to doskonały sposób, by zadbać o siebie i swoją kondycję. Maratony i półmaratony warto pokonywać z kilku przyczyn, do najważniejszych z nich należą:

  • możliwość spełnienia życiowego marzenia, zmierzenia się z własnymi słabościami i ograniczeniami.
  • szansa na poznanie nowych wspaniałych ludzi, często te zawody organizowane są w szczytnym celu.
  • możliwość przeżycia cennego doświadczenia, które odbije się pozytywnie na przyszłym życiu.
  • możliwość zadbania o siebie, swoją formę, cykl przygotowawczy do takich zawodów pozwala nabrać zdrowych nawyków.
  • możliwość udowodnienia samemu sobie, że jest się w stanie dokonać niezwykłych rzeczy, pokazanie przed sobą, że wiele się potrafi.

Udział w maratonach i półmaratonach dla wielu jest pasją na całe życie, wszak w 2011 roku w Edynburgu biegł Hindus Fauja Singh, stulatek ukończył maraton w wieku 100 lat, z czasem 8 godzin 11 minut i 6 sekund.