Co to jest maraton?

Maraton nazywany także biegiem maratońskim to bieg na dystansie 42195 metrów. Termin ten jest powszechnie znany, jednak ile tak naprawdę wiemy o tym biegu, jaka jest jego historia, idee, które stały za jego powstaniem. Warto nieco się pochylić nad tym zagadnieniem. Kiedy wymyślono maraton i jakie idee przyświecały pomysłodawcom tego biegu? 

Kiedy powstał maraton?

Herodot z Halikarnasu, historyk, który napisał wiekopomne „Dzieje” wskazuje na fakt, że bieg maratoński wziął swą nazwę od miejscowości w Grecji, skąd Ateńczycy udali się, by bronić swojego miasta przed Persami. W 1879 roku brytyjski poeta Robert Browning upamiętnił te wydarzenia z 490 r.pn.e., pisząc wiersz pt. „Filippides”. Pierre de Coubertin włączył tę formę biegu w skład konkurencji rozgrywanych na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w Atenach. 

Dziś maratony cieszą się wielkim prestiżem. Abbott World Marathon Majors to cykl sześciu największych i najbardziej prestiżowych maratonów w skali globu. Zawody w Berlinie, Tokio, Bostonie, Chicago, Londynie i Nowym Jorku są tymi najważniejszymi. 

Czy w Polsce organizowane są maratony?

W Polsce organizowane są maratony i półmaratony. Z pewnością jednym z najbardziej prestiżowych półmaratonów jest ten w stolicy Małopolski, który nosi nazwę Cracovia Półmaraton Królewski. Sukces osiągnięty na maratonie krakowskim wiąże się ze sporą gratyfikacją pieniężną, tak wyglądała kwestia nagród w 2023 roku na Cracovia Maraton:

  • za osiągnięcie czasu poniżej 2:09:12 wśród mężczyzn i 2:28:07 u kobiet przewidziana jest premia w wysokości 30 tysięcy złotych.
  • za osiągnięcie czasu poniżej 2:10:30 wśród mężczyzn i 2:29:30 u kobiet przewidziana jest premia w wysokości 25 tysięcy złotych.
  • za osiągnięcie czasu 2:10:30 wśród mężczyzn i 2:29:30 u kobiet przewidziana jest premia w wysokości 20 tysięcy złotych.

Cykl SuperHalfs skupia wszystkie najważniejsze półmaratony, na listę dołączył ostatnio Generali Berlin Half Marathon. Cracovia Półmaraton organizowany w stolicy Małopolski to jeden z najbardziej prestiżowych polskich półmaratonów. W 2023 roku półmaraton w Krakowie wygrali, wśród mężczyzn Erick Leon Ndiema, u kobiet Hilda Jelagat Kiptum.

Dlaczego warto pokonywać maratony i półmaratony? 

Bieganie to doskonały sposób, by zadbać o siebie i swoją kondycję. Maratony i półmaratony warto pokonywać z kilku przyczyn, do najważniejszych z nich należą:

  • możliwość spełnienia życiowego marzenia, zmierzenia się z własnymi słabościami i ograniczeniami.
  • szansa na poznanie nowych wspaniałych ludzi, często te zawody organizowane są w szczytnym celu.
  • możliwość przeżycia cennego doświadczenia, które odbije się pozytywnie na przyszłym życiu.
  • możliwość zadbania o siebie, swoją formę, cykl przygotowawczy do takich zawodów pozwala nabrać zdrowych nawyków.
  • możliwość udowodnienia samemu sobie, że jest się w stanie dokonać niezwykłych rzeczy, pokazanie przed sobą, że wiele się potrafi.

Udział w maratonach i półmaratonach dla wielu jest pasją na całe życie, wszak w 2011 roku w Edynburgu biegł Hindus Fauja Singh, stulatek ukończył maraton w wieku 100 lat, z czasem 8 godzin 11 minut i 6 sekund.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *