Przejdź do treści

Co jeść po bieganiu i przed bieganiem – dieta biegacza

Co jeść po bieganiu i przed bieganiem - dieta biegacza

Bieganie to nie tylko kolejne pokonane kilometry, lecz również odpowiednia dieta. Co jeść po bieganiu i przed jego rozpoczęciem? Sprawdź, jak się żywić!

Wielu amatorskim biegaczom wydaje się, że do osiągania naprawdę dobrych wyników wystarczą tylko ciężkie i regularne treningi. Są one oczywiście bardzo ważne, lecz nie stanowią one jedynego elementu stojącego za sukcesem. Równie ważne, jak treningi są posiłki przed oraz po bieganiu. Co jeść po bieganiu, aby skutecznie się regenerować?

Jaki posiłek jeść przed bieganiem?

Biegacze z reguły zastanawiają się, jak zaplanować swój trening, aby maksymalnie wykorzystać możliwości mięśni. Tylko ci najbardziej doświadczeni z nich zdają sobie sprawę, że bezpośrednio po treningu następuje najważniejszy jego etap, czyli regeneracja. Żeby mogła odbyć się prawidłowo i bardzo efektywnie, biegacz musi wiedzieć, co należy jeść. Każdy doskonale wie, że podstawą jest zbilansowana dieta. Co to jednak konkretnie oznacza? Co jeść po bieganiu, a przede wszystkim przed bieganiem?

Dieta sportowca musi być dokładnie zaplanowana. Intensywny trening wymaga, aby dostarczane były do organizmu wszystkie potrzebne składniki odżywcze, minerały i witaminy, lecz również źródło energii, czyli węglowodany i białko, które stanowi element budulcowy. Z drugiej strony posiłek przed treningiem nie może generować dyskomfortu podczas wysiłku fizycznego. Zaleca się, aby przykładowe posiłki o poranku oparte były na lekkostrawnych produktach. Dodatkowo warto zadbać o to, aby nie jeść nic na 3 godziny przed treningiem.

Czy trzeba jeść po treningu?

Pamiętać trzeba, że należy jeść przed i po bieganiu. W trakcie wysiłku fizycznego, takiego jak bieganie, intensywność pracujących mięśni jest naprawdę ogromna. Oznacza to, że konieczne jest zapewnienie odpowiedniej regeneracji, a jednocześnie dostarczenie do organizmu wszystkich składników, które zostały zużyte na ten ogromny wysiłek. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią podaż białka, aby mięśnie mogły się rozwijać, ale także o węglowodany proste, które dostarczają do mięśni energię.

Każdy biegacz swoją przygodę z bieganiem musi zacząć od dowiedzenia się, że posiłek po bieganiu i ogólnie posiłek po treningu to sprawa absolutnie obowiązkowa. Nie ma tu znaczenia poziom masy ciała, tkanki tłuszczowej, czy biegasz rano, czy interesuje cię jedynie bieganie na czczo – zawsze należy spożyć posiłek, który uzupełni składniki odżywcze w organizmie.

Co jeść po bieganiu – posiłek potreningowy

Podczas treningu biegowego organizm potrzebuje olbrzymich ilości węglowodanów. Oznacza to, że komponując posiłek, należy postawić na odbudowę glikogenu w mięśniach. Jeśli przed posiłkiem nie zadamy sobie pytania, co jeść po bieganiu, kolejny posiłek może być po prostu nieprawidłowy. Gdy tak się stanie, następny trening nie będzie już tak efektywny.

Jeśli chcemy osiągnąć zgodność z prawem przetwarzania energii, należy wiedzieć, że powinno się jeść około 1 gram węglowodanów na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że 70-kilogramowy biegacz powinien zjeść po treningu 70 gramów czystych węglowodanów. Oczywiście nie może zabraknąć białka w posiłku, który nie tylko jest materiałem budulcowym, lecz również przyczynia się do magazynowania glikogenu mięśniowego.

Jaki zatem będzie najlepszy posiłek, który można zjeść po treningu? Najlepiej zjeść posiłek bogaty w węglowodany, czyli np.  makaron z twarogiem i truskawkami, makaron z warzywami lub po prostu pierś z kurczaka z ryżem. Wielu biegaczy zastanawia się, czy po bieganiu należy jeść tłuszcz. Jak doskonale wszyscy wiedzą, tłuszcz jest rewelacyjnym nośnikiem smaku, więc jeśli chcemy, aby dieta biegacza nie była monotonna i zwyczajnie niesmaczna, zalecane jest włączenie do niej pewnej ilości tłuszczu.

Co jeść po bieganiu wieczorem?

Wielu biegaczy zastanawia się, co jeść po bieganiu, gdy było ono wieczorem. Czy po wieczornym bieganiu powinno się w ogóle coś jeść? W końcu tak często słyszy się, aby przed pójściem spać, nic nie jeść. Jak to wygląda w praktyce i czy w przypadku posiłku po wieczornym treningu są jakieś szczególne zasady?

W pierwszej kolejności należy rozwiać wszelkie wątpliwości w zakresie jedzenia wieczorem. Jest to jeden z największych mitów związanych z jedzeniem i nie ma nic złego w spożywaniu posiłku wieczorową porą. Przyjmuje się jedyne, aby nie jeść na 2 godziny przed snem, gdyż może to utrudniać zasypianie i pogorszyć samą jakość snu. Jeśli jednak chodzi o to, czy powinno się zjeść po bieganiu wieczorem, to zdecydowanie tak, taki trening, jak najbardziej wymaga uzupełnienia wszystkich kluczowych dla organizmu substancji.

Obowiązkowe uzupełnianie płynów po treningu

Wielu niedoświadczonych biegaczy skupia się przede wszystkim na tym, aby dostarczać do orgiazmu pożywienie. Pamiętać jednak trzeba, że należy jeść i pić po bieganiu. Jeśli chcemy trenować naprawdę intensywnie, nie możemy zapominać o tym, aby za każdym razem po treningu właściwie nawodnić swoje ciało. Zdecydowanie najlepiej pić zwykłą wodę mineralną, która doskonale utrzyma nawodnienie całego ciała.

Zakończenie

Wartościowy posiłek dla każdego biegacza to sprawa nie tyle obowiązkowa, ile wręcz bezcenna. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich zastanawia się, jaki posiłek zjeść i jak powinien wyglądać posiłek możliwie najlepiej dobrany swoim składem do potrzeb silnie obciążonego bieganiem organizmu. Powyższe informacje na pewno pomogą dobrać produkty o wysokim stężeniu węglowodanów, białka i innych niezbędnych składników.